Świdniczanka

Jan Myszak to najbardziej znany w kraju wychowanek naszego klubu.

Był członkiem LZS Świdniczanka od początku istnienia klubu. Janek od najmłodszych lat pasjonował się kolarstwem. By mógł uprawiać ulubiony sport zarząd klubu ufundował mu rower.

W zawiązku z faktem, że w Świdniczance nie było sekcji kolarskiej podjął on treningi w drużynie LZS Lublin, funkcjonującej także pod szyldem LZS Lubelskie. Była to ekipa skupiająca najbardziej utalentowanych kolarzy zrzeszenia LZS z województwa lubelskiego.

Talent Janka rozwijał się dynamicznie i szybko został dostrzeżony przez działaczy Legii Warszawa. Wkrótce potem został on zawodnikiem wojskowego klubu. Zaczął wygrywać silnie obsadzone wyścigi krajowe. W sierpniu 1967 roku wygrał Wyścig Ziemi Łódzkiej.

Startując w Wyścigu dookoła Polski w dniu 17.09.1967.r na etapie z Przemyśla do Sanoka uczestniczył w wypadku i w wyniki doznanych obrażeń zmarł w wieku 22 lat. Jego śmierć mocno wstrząsnęła środowiskiem kolarskim. Bardzo dobrze zapowiadająca się kariera sportowa nagłym zrządzeniem losu została brutalnie zakończona.

Pomimo przedwczesnej śmierci Jan Myszak na stałe chlubnie zapisał się w historii klubu sportowego Świdniczanka.

Tekst: JaSzko

Zdjęcia: www.legionisci.com