Stanisław Wierzchoń

Swoją przygodę z piłka nożną Stanisław rozpoczął w wieku 14 lat. W 1978 roku, kiedy Świdniczanka rozpoczęła treningi na boisku przy ul. Turystycznej postanowił spróbować swoich sił w tej popularnej w kraju dyscyplinie sportu.

Pod okiem trenera Bęca, dysponujący dobrymi warunkami fizycznymi obrońca, czynił regularne postępy i szybko znalazł się w kadrze I drużyny.

Jego talent nie umknął uwadze trenerów grup młodzieżowych FKS Avia i już w 1980 roku został zawodnikiem fabrycznego klubu. W drużynie juniorów, a następnie w II zespole Avii występował do 1984 roku.

Lata 1984-86 to okres zasadniczej służby wojskowej i rozbrat z piłką. Po powrocie z wojska krótki epizod z Avią i jesienią powrót do Świdniczanki.

W klubie z ul. Turystycznej Staszek systematycznie występował do 2005 roku, a do 2007 epizodycznie wspomagał drużynę w trudnych sytuacjach kadrowych.

Ostatecznie karierę zakończył w wieku 43 lat.

Przez 25 lat bronił zielono biało czerwonych barw, co nie uszło uwadze kibiców i w jubileuszowym roku, w plebiscycie na Drużynę 60 lecia znalazł się w jedenastce wybranej przez internautów. Przywiązaniem do barw klubowych i wieloletnią grą w naszej drużynie Stanisław Wierzchoń zasłużył na miejsce w poczcie ludzi zasłużonych dla klubu sportowego Świdniczanka .


Tekst: JeSzko

Zdjęcia: Jacek Kosierb